Edward Dusza

 

Pisarz, dziennikarz, poeta.

Amerykański wydawca książek Józefa Mackiewicza.

 Za swoją działalność literacką otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi od prezydentów RP na Uchodźstwie.

W 1985 r. jego twórczość została wyróżniona przez jury Związku Pisarzy na Obczyźnie.

W 2008 r. przyznano mu Nagrodę Literacką Stulecia „Gwiazdy Polarnej”.

Najstarszy stażem polonijny dziennikarz, wychowanek senatora Tadeusza Katelbacha, przyjaciel i wydawca Józefa Mackiewicza.

Dyrektor organizacji POMOST w stanie Wisconsin, członek redakcji miesięcznika POMOST, wieloletni redaktor „Gwiazdy Polarnej”.

Wyróżniony nagrodą stulecia „Gwiazdy Polarnej”, autor kilkudziesięciu książek i tomików poetyckich.

Po pobycie w Wiedniu i Rzymie, Edward Dusza osiedlił się na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, podejmując pracę w „Nowym Dzienniku” jako sekretarz redakcji za czasów pierwszego redaktora naczelnego Tadeusza Siuty.

Okres nowojorski był niezmiernie ważny w życiu poety. Tu, wraz z Adamem M. Bąkiem, dzisiaj znanym przedsiębiorcą handlowym i właścicielem firmy Adamba, założył wydawnictwo Contra Publishing, które miało na celu publikację książek emigracyjnych autorów.

Po wyjeździe z Nowego Jorku Edward Dusza dołączył do redakcji „Gwiazdy Polarnej” w Stevens Point i Programu Międzynarodowego prof. dr Pauliny Issacson przy Uniwersytecie Wisconsin. Przez pewien czas uczył też języka polskiego na tym uniwersytecie, jak również w miejscowym polonijnym centrum.

Prowadził konsekwentnie swoje wydawnictwo A.R. Poray Book Publishing, które opublikowało kilkadziesiąt książek emigracyjnych autorów oraz wznowiło szereg powieści Marii Rodziewiczówny.

Przy „Gwieździe Polarnej” stworzył nowy oddział – księgarnię i wydawnictwo Punkt.

Brał udział w redagowaniu miesięcznika „Listy do Polaków”, wydawanego przez wielkiego patriotę Czesława Maliszewskiego. Działał w niepodległościowej organizacji Towarzystwo Krzewienia Nadziei.

Po dramatycznych zajściach w „Gwieździe Polarnej” w latach 1990 Edward Dusza zdecydowanie odsunął się od nowego środowiska polonijnego, z którym nie znalazł wspólnego języka.

Po kolejnych dwóch zawałach serca poeta umilkł prawie zupełnie.

Dzisiaj mieszka w swoim starym domu w środkowym Wisconsin.

Zobacz także:

 

glowna strona videofactu