Pulkownik

Marian Golebiewski  

1911  -  1996   

photo Krzysztof Langowski

Cichociemny, zolnierz Armii Krajowej, partyzant. Posiadal pseudonimy: Ster, Irka, Korab i Swoboda. Kawaler Krzyza Viltuti Militari V klasy.

Pulkownik  Golebiewski  po skoku do Polski jako cichociemny, zostal przydzielony do Inspektoratu Zamojskiego Armi Krajowej, w ktorym pelnil funkcje komendanta Obwodu Hrubieszow. Byl pierwszym oficerem polskim, ktory wspolpracowal z partyzantami ukrainskimi. Najglosniejsza z nich byl atak na garnizon w Hrubieszowie dokonany w maju 1946r. Jeden z rozkazow ''Stera'' brzmial: “Wszyskich podejrzanych, ktorzy nie potrafia w sposob dostateczny udowodnic przybycia na teren Lubelszczyzny nalezy likwidowac”.

Aresztowany w styczniu 1946r. w Warszawie, byl wieziony przez MBP. Sledztwo zakonczylo sie sadem i wyrokiem smierci zamienionym przez  Bieruta na dozywocie. 

Ostatecznie – wtedy kapitan - Golebiewski spedzil w wiezieniach PRL 10 lat. W latach 60-tych i  70-tych Golebiewski odsiedzial kolejne czery i pol roku za dzialalnosc w Ruchu. Jedna z akcji Ruchu bylo podpalenie Muzeum Lenina w Poroninie. Tego celu nie udalo sie zrealizowac, gdyz jak sie okazalo bezpieka posiadala informatora w organizacji. 

Po wyjsciu z wiezienia kontynuluje dzialalnosc w ruchu niepodleglosciowym.  Po sierpniowej rewolucji pomagal przy organizowaniu Solidarnosci. 13 grudnia 1981r. zostal zatrzymany przez SB. 

W latech 80- tych wyjechal do Stanow Zjednoczonych. Dla przywodcow organizacji weteranow w USA okazal sie zbyt radykalny i nie znalazl u nich poparcia. Znalazl natomiast zrozumienie i uzskal poparcie od Konstantego Hanfa, a poprzez niego takze tzw. "rzadu" Sokolnickiego. 

Byl wiceprezydentem  wydawanej w Nowym Jorku Polskiej Gazety. 

W dniu 29 lipca 1994 r.  zostal odznaczony Krzyzem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski  przez Prezydenta R.P. 

Zmarl w  Warszawie  w dniu 18 pazdziernika 1996 r. Zostal pochowany na Powazkach w Alei Zasluzonych. 

Wsrod wielu materialow o pulkowniku Golebiewskim, Videofact posiada nagrana w 1996 r. wielogodzinna z nim rozmowe. 

Videofact przygotowuje materialy do filmu dokumentalnego o pulkowniku Golebiewskim.

   Zobacz zdjecia

Copyright. VideoFact © 1999