Marszałek zachęca: chodź i usiądź przy mnie w Sulejówku 

Marek Bober w Encyklopedii Emigracji



pierwsza strona

- Niedawno,  w czerwcu, odsłonięty został jeden z najładniejszych pomników Marszałka Józefa Piłsudskiego. Stoi w Sulejówku k.Warszawy. Autorem jest artysta krakowski Karol Badyna. Spiżowy Piłsudski siedzi sobie na ławeczce a obok stoją jego córki. Coś do nich mówi. Jedna z tych dziewcząt, dzisiaj zacna pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, była obecna jako honorowy gość podczas wspomnianej uroczystości odsłonięcia pomnika.  



W połowie czerwca 2010 roku przypadła 87 rocznica wręczenia marszałkowi J.Piłsudskiemu kluczy do dworku „Milusin” specjalnie dla niego wybudowanego w darze żołnierzy i całego narodu polskiego. Podwarszawskie miasteczko tę chwilę wspomina, uważa za bardzo szczególną. W rocznicę zamieszkania Marszałka we własnym domu w  Sulejówku, mieszkańcy  tłumnie zjawili się na odsłonięciu.  

W kilka dni po uroczystości, kiedy już dawno ze Skweru Niepodległości odeszły poczty sztandarowe, orkiestra i tłumy uczestników odsłonięcia oraz poświęcenia pomnika, zrobiłem przy nim zdjęcie mojej żony, red.Jeanette Semprich-Forowicz. Do takiego fotografowania zachęca każdego przybysza odwiedzającego Sulejówek urzekająca w swej prostocie uroda rzeźby a także sama intencja, koncepcja twórcza znakomitego rzeźbiarza. Pan  Karol Badyna, pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tak uformował bryłę pomnika, żeby mogła ułatwiać przybyszom sfotografowanie się z Marszałkiem i to w asyście obu jego córeczek.
  
- Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika  zapowiedziałem obecnemu w Sulejówku panu Badynie, że przyczynię się do szybkiego wypolerowania ławeczki w miejscu specjalnie pozostawionym dla turystów, którzy zasiądą  przy Marszałku. W odpowiedzi na te słowa artysta uśmiechnął się tylko, bo przecież każdy twórca marzy o wrośnięciu jego dzieła w pejzaż, ale także – o rozpoczęciu swoistego współużytkowania pamięci, jej zakorzenieniu w świadomości ludzi. Praktykowane przez turystów przysiadanie obok Marszałka, przecież to właśnie „to”.  

Pomnik zatytułowany został przez autora: „Lekcja historii”. Ukazuje grupę: Józefa Piłsudskiego wspartego na paradnej szabli z Toledo, oraz postaci jego córek, Wandy z lalką i Jadwigi z modelem samolotu. Ten model samolotu nawiązuje do późniejszej służby pani Jadwigi w czasie drugiej wojny światowej jako pilota bombowców jednej z formacji RAF. W głębi –  grupie rzeźb towarzyszy głaz ustawiony na istniejącym tam od lat Kopcu Współtwórców Niepodległej.  



Patriotyzm to wieczny obowiązek. Na Skwerze Niepodległości, odsłonięcie pomnika poprzedził akt pamięci o najnowszej tragedii. Minutą ciszy uczczono pamięć prof. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP i pozostałych ofiar, wciąż nie wyjaśnionej do końca katastrofy pod  Smoleńskiem. Jak przypomniał burmistrz Sulejówka Waldemar Chachulski, prezydenci – urzędujący wtedy Lech Kaczyński, i Ryszard Kaczorowski b.Prezydent RP na Uchodźstwie, do ostatniej chwili przed dniem tragedii Smoleńskiej interesowali się postępami prac i potwierdzali chęć udziału w akcie erekcyjnym. Ci dwaj wielcy Polacy, choć dzisiaj już u boku Stwórcy, są jednak w naszych myślach obecni, nadal patronują narodowi – podkreślił pan Chachulski.  

Podczas czerwcowej uroczystości odsłonięcia, doskonale zaprezentowały się w Sulejówku formacje współczesne – kompania honorowa Wojska Polskiego i orkiestra Policji a także grupy rekonstrukcyjne przedwojennej amii, Policji, KOP oraz harcerze RP. Po wystąpieniach okolicznościowych i poświęceniu pomnika, liczni goście udali się do Dworku Milusin. Tam wystąpił m.in.  chór Wojska Polskiego. Wystawione też zostało widowisko patriotyczne p.t. „W Sulejówku - tuż przed”. Kto chciałby zobaczyć film z rejestracją kolejnych wydarzeń tego dnia, może zajrzeć na stronę internetową Urzędu: www.sulejowek.pl   Pomnik w Sulejówku powstał wyłącznie z dobrowolnych wpłat, całkowicie poza budżetem Sulejówka.     

Tekst i fotografie: Jan Forowicz

 
VideofactEdward DuszaEncyklopedia Emigracji